det får vi ändra på, skriv vad du vill här. Och diskuetera om ALLT.
Iallafall nu ska jag ut å skruva Renault 12a
Moderator: Forumpolisen
vem då?Stymie wrote:Då börjar vi med att snacka sk*t om de som inte törs skriva sitt namn och ort enligt forumsreglerna
Får se fick ett pm om att det sitter likadana motorer i 12erna som i 5erna ? isånnafall köper jag en turbo eller liknande stor, och en sån fögge. och tar och svetsar ihop tryckrör å grenrör själv.Dennis wrote:Tycer inte detta platsar i "skitsnacktråden" men...Motorn i 12G är samma som 17TS fast med förgasare istället för insprut.
R16 motorblocket saknar gjutklackarna för de motorfästen som används i 12' plattformen. Oljetråg och oljepickup och ventilkåpa är olika. Sedan skiljer vattenpump och, remskivor, sträckare och lite annat småtjafs i den änden.
För att lättast få ihop det behöver du....
Motor från 15TS / 17TL,TS,Gordini.
Växellåda (grövre ingående axel, annan kopplingskåpa)Kopplingswire.
Fästena i kaross för drivlinan.
Horisontalförgasare/insputning eller skop på huven om du väljer att behålla original 15/17 förgasare.
Kraftigare fjädrar och kränghämmare då hela paketet blir mycket tyngre.
Nä jag tycker du ska behålla originalspisen och ev. trimma den. Vill du sedan gå vidare med "stormotorn" i 12'a plattformen så -Köp en 15TS eller 17 de är inte dyra och ganska ovanliga.